Ana Menü

Kimler Sitede

Şu anda 1 konuk çevrimiçi

Ziyaretçilerimiz

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBu gün36
mod_vvisit_counterDün72
mod_vvisit_counterBu Hafta396
mod_vvisit_counterGeçen hafta653
mod_vvisit_counterBu Ay1964
mod_vvisit_counterGeçen Ay2967
mod_vvisit_counterToplam Ziyaretçi139265

Online: 2
IP 'niz: 54.205.60.49
,
Bu Gün: 22 May 2015

Üyelerimiz

  • 3 Üye
  • 0 Bu Gün
  • 0 Bu hafta
  • Son Üye: receptank

Tercihleriniz

Siteyi favorilerime ekleSayfayı favorilerime ekleAna sayfam yapBu sayfayı paylaşBu sayfayı Email olarak gönderbize ulaşınBu sayfayı yazdır
Back to Top
ÜSTÜN VERİMLİ KOYUN IRKLARI / ROMANOV-CHAROLLAİS PDF Yazdır e-Posta
Salih Işık tarafından yazıldı.   
Perşembe, 11 Şubat 2010 12:29

Gelecekte dünyanın en stratejik konuları su ve gıda olacaktır. Gıda güvenliğinin temelini tarımsal üretim ve hayvancılık sektörü oluşturmaktadır. Dünyada mevcut koyunlardan 6,1 milyon ton/yıl et(%4), 8,6 milyon ton/yıl süt (%2) üretilmektedir.  

            Ülkelerde kırmızı et üretimi o ülkenin doğal kaynakları ve kültürel ve dini özelliklerine göre şekillenmektedir. Kaba yemin pahalı ve mera veriminin düşük olduğu ülkelerde koyunculuk ve domuz üretimi ön planda iken kaba yemin ucuz ve mera veriminin yüksek olduğu ABD gibi ülkelerde sığırcılık ağırlık kazanmaktadır. Atatürk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Kanada’dan ithal edilen dondurulmuş Romanov ve Charollais embriyolarını yerli ırk koyunlara transferi ile saf Romanov ve Charollais çekirdek sürüsünü 2004 yılından başlamak üzere teşkil etmişlerdir. Türkiye’de toplam koyun varlığı 25.174.000 baş, koyun kuzu eti üretimi 75.828 ton, koyun sütü üretimi 687.387 ton’dur. Türkiye toplam et üretiminde %18 (kırmızı etin %26’sı), süt üretiminde %8 ve deri üretiminde %61 paya sahiptir. Türkiye’deki mevcut işletmelerin %25’inde koyun yetiştirilmektedir. 1990 ile 2002 yılları arasında hayvan sayısında %38, et üretiminde %56, süt üretiminde %42 ve deri üretiminde %66 düşüş olmuştur.Yerli ırkların melezleme çalışmasında, gerek çoğu ırkın yağlı kuyruklu olması ve gerekse sınırlı sayıdaki damızlık erkek koçlardan azami faydalanabilmek için (1 koç=2000 koyun/hafta) suni tohumlama kaçınılmaz yol olarak görülmektedir. Yukarda sözü edilen nedenlere ilaveten suni tohumlama aynı zamanda melezleme çalışmalarına çok büyük ivme kazandıracaktır.                        

 

           ROMANOV (KUZU   MAKİNASI)

Romanov; kanaatkar, sıcağa, soğuğa ve iklim değişikliklerine dayanıklı, yağsız kuyruklu, orta cüsseli (koyunlar 50-55 kg, koçlar 55–80 kg), etleri oldukça lezzetli olan bir ırktır. 3-4 aylık yaşta cinsi olgunluğa ulaşarak yılda iki kez gebe kalırlar.

Mevsime bağlı kızgınlık göstermeyen bu ırkın yılın her mevsiminde çiftleştirilebilmesi ve üçüz, dördüz hatta altız yavru verimiyle kuzu eti üretiminde ilk sırada tercih edilen ırk olarak önümüze çıkmaktadır. Ortalama yapağı gömleği ağırlığı 4.5 kg Ergin canlı ağırlık erkeklerde 55-80 Dişilerde 40-50 kg civarındadır8-9 aylık kuzularda kesim ağırlığı 35 kg dır.

Romanov ırkının en önemli özelliği yüksek döl verimidir. Doğuran 100 koyundan 200-250, iyi bakım ve besleme koşullarında dördüz beşiz hatta altız kuzu alınabilmektedir. Bu özelliği nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde melezleme çalışmalarında kullanılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.  

Romanov koyunu Finn koyunu ile birlikte dünyada “kuzu makinesi” (Lamb Machine) olarak tanımlanmaktadırlar. Bu konuda Romanov ırkını, Fin ırkından ayıran ve üstün kılan üç önemli özelliği; kuzularında yaşama gücünün yüksek olması, sürü koyunculuğuna uygun özellik taşıması ve adaptasyon kabiliyetinin iyi olmasıdır.  3- 4 aylıkken cinsi olgunluğa ulaşan Romanov ırkında kızgınlık süresi 60 saat olup diğer koyun ırklarından daha uzundur. Mevsim dışı kızgınlık özelliği nedeniyle her mevsimde çiftleştirilmesi; koyun sütü üretiminin mevsimlere dağılımını mümkün kılmakta, ayrıca yıllara göre değişen kurbanlık ihtiyacını ve kuzu eti pazarında görülen darlığın giderilmesini sağlamaktadır.              

 

           CHAROLLAİS KÜLTÜR IRKI

İngiliz Leicester ile melezlenmesinden elde edilmiştir. Orta büyüklükte, yüksek canlı ağırlığa sahip bu ırkın en belirgin özelliği vücudun arka kısmındaki kas demetleridir. Bu ırk yüksek canlı ağırlık artışı ve yağ oranı düşük yüksek kalitede karkas elde etmek için melezleme çalışmalarında yoğun şekilde kullanılmaktadır. Et tipi bir ırk olmasına rağmen oldukça prolifik bir ırktır. Bir batındaki kuzu sayısı %200-220 olarak bildirilmiştir.

Bu ırkın diğer çok önemli bir özelliği de 7 aylık yaşta iken damızlıkta kullanabilmesidir. İlkine doğum yapan 7 aylık 100 hayvandan 130 kuzu alınabilmektedir. Doğumdaki kuzu ağırlığı oldukça yüksek olup tekiz kuzular yaklaşık 6 kg, ikiz kuzular 4,5 kg ve üçüz kuzular ise yerli ırklarımızda bildirilen tekiz kuzulardaki 3,5 kg canlı ağırlığındadır. Ergin dişi ağırlığı 90 kg ve ergin erkek ağırlığı 130-175 kg civarındadır. Karkas randımanı bakımından %50-60 gibi oldukça yüksek bir orana sahiptir. İngiltere’de kasaplık kuzu üretiminde baba hattı olarak ilk sırada yerini alan Charollais, et kalitesi bakımından marketlerde en yüksek fiyata alıcı bulan et tipi koyun ırkı olarak ün salmıştır. Charollais Döl VerimiÜstün Analık KabiliyetiMevsim dışı kızgınlıkTemmuzda çiftleştirilen 100 koyundan 180 kuzuEylülde çiftleştirilen 100 koyundan 210-220 kuzu7 aylık dişi kuzuların çiftleştirilmesinde gebelik oranı %80 kuzu verimi %130 olarak bildirilmektedir.Ergin erkek: 100-150kgErgin dişi: 80-100 kg Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü ülkemize kazandırılan Romanov ve Charollais ırkı yüksek verimli koyun ırklarının Ülkemiz koyun ırklarında melezlemede kullanılması, yerli ırklardaki verimleri en az 2 katına çıkartarak ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacaktır. AB karşısında hayvansal ürün bazında tek rekabet şansımızın küçükbaş hayvanlardan sağlanan ürünler olması nedeniyle, AB sürecinde bu sektörü geliştirmek ve AB pazarında bu sektörde söz sahibi olmak milli bir görevdir. Bu bilinçle kısa vadedeki hedeflerimiz Romanov ve Charollais ırkı saf damızlık çekirdek sürü oluşturmak, bölgelere göre en uygun melez koyun tipini belirlemek, orta vadede ülkesel bazda melezleme çalışmalarında ihtiyaç duyulacak Romanov ve Charollais sperma ve embriyo üretimini gerçekleştirmek, uzun vadedeki hedefimiz ise dünyanın dört bir yanına Romanov ve Charollais embriyo ve sperma ihracatını gerçekleştirerek ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaktır.  http://www.erzurumtb.org.tr/koyunprj/KOYUN.htm

Son Güncelleme: Perşembe, 13 Mayıs 2010 00:30